Acasă

Ca parte a proiectului “Strategic Partnership for Education”, integrat în Proiectul Național „România Educată” inițiat de Președinția României și la invitația dnei Aurelia Florea—Director al Departamentului Resurse Umane & Achiziții din cadrul companiei Miele—faza finală a trofeului Robotor 2019 se organizează pentru al doilea an consecutiv la Brașov, fiind o oportunitate de promovare a activităților de robotică în comunitate.

Etapa finală a trofeului Robotor 2019 este coorganizată de trei unități, Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin, Colegiul Național de Informatică Grigore Moisil și Școala Gimnazială nr. 11 „Șt. O. Iosif” Brașov. Proiectul este inclus în Calendarul Activităților Educative Naționale Finanțate de către M.E.N. – 2019 (poziția 129). Pe lângă etapele județene ale trofeului a fost organizată și o etapă regională, care s-a desfășurat în perioada 18 – 21 iunie 2019, la Drobeta Turnu Severin.

La buna organizare a Robotor 2019 contribuie un grup de companii și instituții locale, preocupate de dezvoltarea abilităților și competențelor generațiilor următoare: Miele, Siemens, Universitatea Transilvania Brașov, Facultatea de Design de Produs și Mediu din cadrul UTB, Cypress, National Instruments, Kronwell, Fundația Comunitară Brașov, Inspectoratul Școlar Județean Brașov, Apidava, Continental, Primăria Drobeta Turnu Severin și Asociația Cultural-Civică pentru Educație și Dezvoltare Eudava.

Instituțiile organizatoare și partenere sunt reprezentate în echipa de organizare a Robotor 2019 de:

  • Doru Ursuțiu (Manager Centrul de Valorificare și Transfer de Competențe – Universitatea Transilvania din Brașov)
  • Codruța Jaliu (Decan Facultatea de Design de Produs și Mediu – Universitatea Transilvania din Brașov)
  • Luciana Cristea (Director Departament Design de Produs, Mecatronică și Mediu – Universitatea Transilvania din Brașov)
  • Marius Cristian Luculescu (Prodecan Facultatea de Design de Produs și Mediu – Universitatea Transilvania din Brașov)
  • Ariana-Oana Bucur (Inspector Școlar General – Inspectoratul Școlar Județean Brașov)
  • Milena Popa (Director – Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil” Brașov)
  • Alexandra Crăciun (Director adjunct – Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil” Brașov)
  • Mihaela Nicodin (Director – Şcoala Gimnazială nr. 11 „Șt. O. Iosif” Brașov)
  • Alexandru Pușcașu (Elev – Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil” Brașov)
  • Alexander Klein (General Manager – Miele)
  • Aurelia Florea (Director Resurse Umane & Achiziții – Miele)
  • Daniela Caluian (Specialist Formare – Miele)
  • Adriana Tomica (Manager Resurse Umane – Miele)
  • Cristi Irimia (Director General – Siemens)
  • Cristina Ratiu (Siemens)
  • Cristina Oancea (Manager Resurse Umane – Kronwell)
  • Laura Popeea (Director Executiv – Fundația Comunitară Brașov)
  • Ruxandra Nitu (Coordonator Program Stiintescu – Fundația Comunitară Brașov)
  • Oana Sava (Presedinte BOARD – Fundația Comunitară Brașov)
  • Maria Marcovici (Manager Resurse Umane – Continental)
  • Daniel Cîrjan (Viceprimar – Primăria Drobeta Turnu Severin)
  • Ștefan Dancău (Vicepreședinte – Asociația Cultural-Civică pentru Educație și Dezvoltare Eudava)
  • Alin Gabriel Roateș (Profesor – Colegiul Național „Gheorghe Țițeica”)
  • Maria-Genoveva Agape (Profesor – Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin)
  • Mihai Agape (Profesor – Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin)