Ranking

The winners of the contests organized during International Robotics Trophy Robotor 2018 are:

No Contest Class Category Team Organization Prize
1 Dragsters Open Firefly AlpaTeam 3 P. C. Targoviste I
2 Dragsters Open Firefly Robuz Palatul Copiilor Buzău II
3 Dragsters Open Junior Ylectroshoby Palatul Copiilor Suceava I
4 Dragsters Open Junior Conexiuni II Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin – Filiala Orșova II
5 Dragsters Open Junior Robuz Palatul Copiilor Buzău III
6 Freestyle Open Firefly Robofree Clubul Copiilor Gura Humorului I
7 Freestyle Open Firefly BRANCUSI 1 Palatul Copiilor Targu Jiu, Gorj II
8 Freestyle Open Firefly YO2KQK Clubul Copiilor Petroșani III
9 Freestyle Open Junior BRANCUSI 2 Palatul Copiilor Targu Jiu, Gorj I
10 Freestyle Open Junior RoboPIT Palatul Copiilor Pitesti II
11 Freestyle Open Senior CNU1 Colegiul National “Unirea” Focsani I
12 Freestyle Open Senior UKTC Vocational Secondary School of Computer Technologies and Systems, Pravets II
13 Freestyle Open Senior NoName Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu III
14 Line Follower Hard & Kit Firefly AlpaTeam 3 P. C. Targoviste I
15 Line Follower Hard & Kit Firefly Robodeer Liceul Tehnologic „Vasile Cocea” Moldovița II
16 Line Follower Hard & Kit Firefly Spike Palatul Copiilor Iași – Structura Târgu Frumos III
17 Line Follower Hard Junior PACO 1 Palatul Copiilor Botoșani I
18 Line Follower Hard Junior Conexiuni II Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin – Filiala Orșova II
19 Line Follower Hard Junior Spike Palatul Copiilor Iași – Structura Târgu Frumos III
20 Line Follower Hard Senior PACO 2 Palatul Copiilor Botoșani I
21 Line Follower Hard Senior Spike Palatul Copiilor Iași – Structura Târgu Frumos II
22 Line Follower Hard Senior Ylectroshoby Palatul Copiilor Suceava III
23 Line Follower Kit Junior CIRA ROBOTICS Liceul Teoretic Internațional de Informatica București I
24 Line Follower Kit Junior Ro.Bot.ULJ Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” Botoșani II
25 Line Follower Kit Junior Autobob Colegiul Naţional “Elena Cuza” Craiova III
26 Line Follower Kit Senior CIRA ROBOTICS Liceul Teoretic Internațional de Informatica București I
27 Line Follower Kit Senior Ro.Bot.ULS Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” Botoșani II
28 Line Follower Kit Senior CNU3 Colegiul National “Unirea” Focsani III
29 Line Maze Open Firefly Spike Palatul Copiilor Iași – Structura Târgu Frumos I
30 Line Maze Open Firefly Conexiuni I Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin – Filiala Orșova II
31 Line Maze Open Junior Conexiuni II Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin – Filiala Orșova I
32 Line Maze Open Junior AXIS41 Academia de Informatică Brasov II
33 Line Maze Open Junior R.A.M.G. IPLT Mihai Eminescu (Balti, Republica Moldova) III
34 Line Maze Open Senior Maze Runners Colegiul Național “Gheorghe Lazăr” Sibiu I
35 Line Maze Open Senior UKTC Vocational Secondary School of Computer Technologies and Systems, Pravets II
36 Line Maze Open Senior Ylectroshoby Palatul Copiilor Suceava III
37 Micro Sumo Open Junior Ylectroshoby Palatul Copiilor Suceava I
38 Micro Sumo Open Junior CIRA ROBOTICS Liceul Teoretic Internațional de Informatica București II
39 Micro Sumo Open Junior PACO 1 Palatul Copiilor Botoșani III
40 Micro Sumo Open Senior CIRA ROBOTICS Liceul Teoretic Internațional de Informatica București I
41 Micro Sumo Open Senior Ylectroshoby Palatul Copiilor Suceava II
42 Micro Sumo Open Senior Ro.Bot.MicroSS Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” Botoșani III
43 Mini Sumo Hard & Kit Firefly Robodeer Liceul Tehnologic „Vasile Cocea” Moldovița I
44 Mini Sumo Hard & Kit Firefly AlpaTeam 3 P. C. Targoviste II
45 Mini Sumo Hard & Kit Firefly RoboGH Clubul Copiilor Gura Humorului III
46 Mini Sumo Hard Junior & Senior CIRA ROBOTICS Liceul Teoretic Internațional de Informatica București I
47 Mini Sumo Hard Junior & Senior PACO 1 Palatul Copiilor Botoșani II
48 Mini Sumo Hard Junior & Senior Ylectroshoby Palatul Copiilor Suceava III
49 Mini Sumo Kit Junior CIRA ROBOTICS Liceul Teoretic Internațional de Informatica București I
50 Mini Sumo Kit Junior Ro.Bot.MSJ Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” Botoșani II
51 Mini Sumo Kit Junior BRANCUSI 2 Palatul Copiilor Targu Jiu, Gorj III
52 Mini Sumo Kit Senior Ro.Bot.MSS Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” Botoșani I
53 Mini Sumo Kit Senior OPTIMUS Clubul Copiilor Caracal II
54 Mini Sumo Kit Senior BRANCUSI 3 Palatul Copiilor Targu Jiu, Gorj III
55 Pentabot Open Firefly Conexiuni I Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin – Filiala Orșova I
56 Pentabot Open Junior Conexiuni II Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin – Filiala Orșova I
57 Solar Robots Open Firefly BRANCUSI 1 Palatul Copiilor Târgu Jiu I
58 Solar Robots Open Firefly Nero Clubul Copiilor Nehoiu II
59 Solar Robots Open Firefly Conexiuni I Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin – Filiala Orșova III
60 Solar Robots Open Junior YO2KQK Clubul Copiilor Petroşani I
61 Solar Robots Open Junior BRANCUSI 2 Palatul Copiilor Targu Jiu, Gorj II
62 Solar Robots Open Junior Conexiuni II Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin – Filiala Orșova III
63 Solar Robots Open Senior Conexiuni III Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin – Filiala Orșova I
64 Wall Maze Hard Firefly Conexiuni I Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin – Filiala Orșova I
65 Wall Maze Hard Junior Conexiuni II Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin – Filiala Orșova I
66 Wall Maze Hard Senior Conexiuni III Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin – Filiala Orșova I
67 Wall Maze Hard Senior NoName Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu II
68 Wall Maze Hard Senior OPTIMUS Clubul Copiilor Caracal III